Honeywell Sensing and Productivity Solutions TSCSAAN030PDUCV
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Model
TSCSAAN030PDUCV
Datasheet
TSCSAAN030PDUCV PDF
Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Attribute Name Attribute Value
Maximum Pressure 145PSI (999.74kPa)
Output 0 mV ~ 30 mV (5V)
Voltage - Supply 1.5V ~ 12V
Series TruStability® TSC
Termination Style PC Pin
Accuracy ±0.15%
Operating Pressure 60PSI (413.69kPa)
Features Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Port Size Male - 0.19" (4.93mm) Tube