Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDANT015PGAA3
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Model
SSCDANT015PGAA3
Datasheet
SSCDANT015PGAA3 PDF
Description
SENSOR PRES 15PSI GAUGE 3V ANALO
Availability
IN STOCK
Stock: 211
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Applications Board Mount
Pressure Type Differential
Package / Case 4-SIP, Dual Ports, Same Side
Maximum Pressure ±250PSI (±1723.69kPa)
Output 0 mV ~ 258.5 mV (5V)
Voltage - Supply 1.5V ~ 12V
Series TruStability® NSC
Termination Style PC Pin
Accuracy ±0.25%
Operating Pressure ±150PSI (±1034.21kPa)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Port Size Male - 0.16" (3.94mm) Tube, Dual