Hirose Electric Co Ltd 3110-14SB(50)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Model
3110-14SB(50)
Datasheet
3110-14SB(50) PDF
Description
CONN RCPT 14P 0.05 GOLD PCB R/A
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Type Female Socket
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Shape Circular
Number of Positions 43
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.170" (4.32mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 3A
Series 311
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating 100V, 150VDC