Harwin Inc. M80-6811001P
- Manufacturer
- Harwin Inc.
- Model
- M80-6811001P
- Datasheet
- M80-6811001P PDF
- Description
- DATAMATE L-TEK DIL FEMALE VERTIC
|---|---|
| Connector Type | Socket |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Post | 0.150" (3.81mm) |
| Style | Board to Board |
| Number of Rows | 1 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Series | 346 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Voltage Rating | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Packaging | Bulk |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Part Status | Active |
| Insulation Color | Black |
| Number of Positions Loaded | All |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Insulation Height | 0.173" (4.40mm) |