Harwin Inc. M50-3150942
- Manufacturer
- Harwin Inc.
- Model
- M50-3150942
- Datasheet
- M50-3150942 PDF
- Description
- CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD SMD
|---|---|
| Features | - |
| Voltage Rating | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Packaging | Bulk |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Part Status | Active |
| Insulation Color | Black |
| Number of Positions Loaded | All |
| Termination | Solder |
| Insulation Height | 0.174" (4.42mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Applications | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Contact Finish Thickness - Mating | 29.5µin (0.75µm) |
| Contact Shape | Circular |
| Number of Positions | 9 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Connector Type | Socket |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Style | Board to Board |
| Number of Rows | 3 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Series | 855 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |