Grayhill, Inc. 44A30-05-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Model
44A30-05-1-10N
Datasheet
44A30-05-1-10N PDF
Description
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Attribute Name Attribute Value
Operating Force 5.761 ~ 83gfm
Series 44
Circuit per Deck SPDT
Features -
Contact Material Silver Alloy
Index Stops Fixed
Termination Style Solder Lug
Part Status Active
Depth Behind Panel 93.90mm
Actuator Type Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions 2
Mounting Type Panel Mount
Voltage Rating - AC 125V
Angle of Throw 90°
Current Rating (Amps) 1A (AC)
Contact Finish -
Panel Cutout Dimensions -
Contact Timing Non-Shorting (BBM)
Number of Poles per Deck 1
Actuator Length 11.10mm