Grayhill, Inc. 42SP36-03-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Model
42SP36-03-1-10N
Datasheet
42SP36-03-1-10N PDF
Description
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Attribute Name Attribute Value
Contact Finish -
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Contact Timing Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions -
Actuator Length 11.10mm
Number of Poles per Deck 1
Number of Decks 6
Operating Force 5.761 ~ 83gfm
Series 42
Circuit per Deck SP6T
Features -
Contact Material Silver Alloy
Index Stops Fixed
Termination Style Solder Lug
Part Status Active
Depth Behind Panel 76.33mm
Actuator Type Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions 6
Mounting Type Panel Mount
Voltage Rating - AC 115V
Angle of Throw 36°
Voltage Rating - DC 28V