Grayhill, Inc. 09S30-04B12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Model
09S30-04B12N
Datasheet
09S30-04B12N PDF
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Attribute Name Attribute Value
Actuator Length 9.53mm
Number of Poles per Deck 1
Number of Decks 4
Operating Force 5.761 ~ 46gfm
Series 09
Circuit per Deck SP6T
Features -
Contact Material Silver Alloy
Index Stops Continuous
Termination Style Solder Lug
Part Status Active
Depth Behind Panel 44.81mm
Actuator Type Flatted (3.17mm Dia)
Number of Positions 6
Mounting Type Panel Mount
Voltage Rating - AC 115V
Angle of Throw 60°
Voltage Rating - DC 28V
Contact Finish Gold
Current Rating (Amps) 250mA (AC/DC)