Grayhill, Inc. 09S30-04-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Model
09S30-04-1-12N
Datasheet
09S30-04-1-12N PDF
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Attribute Name Attribute Value
Operating Force 5.761 ~ 46gfm
Series 09
Circuit per Deck SP12T
Features Shaft and Panel Sealed
Contact Material Silver Alloy
Index Stops Fixed
Termination Style Solder Lug
Part Status Active
Depth Behind Panel 44.81mm
Actuator Type Flatted (3.17mm Dia)
Number of Positions 12
Mounting Type Panel Mount
Voltage Rating - AC 115V
Angle of Throw 30°
Voltage Rating - DC 28V
Contact Finish Gold
Current Rating (Amps) 250mA (AC/DC)
Contact Timing Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions -
Actuator Length 9.53mm