Grayhill, Inc. 08A36-05-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Model
08A36-05-1-10N
Datasheet
08A36-05-1-10N PDF
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Attribute Name Attribute Value
Features Shaft and Panel Sealed
Contact Material Silver Alloy
Index Stops Continuous
Termination Style Solder Lug
Part Status Active
Depth Behind Panel 44.81mm
Actuator Type Flatted (3.17mm Dia)
Number of Positions 12
Mounting Type Panel Mount
Voltage Rating - AC 115V
Angle of Throw 30°
Voltage Rating - DC 28V
Contact Finish Gold
Current Rating (Amps) 250mA (AC/DC)
Contact Timing Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions -
Actuator Length 9.53mm