Global Power Technologies Group GP2D036A060B
- Model
- GP2D036A060B
- Datasheet
- GP2D036A060B PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 600V 82A TO247-2
|---|---|
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 180ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 400V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 60A |