Global Power Technologies Group GP2D020A120A
- Manufacturer
- Global Power Technologies Group
- Model
- GP2D020A120A
- Datasheet
- GP2D020A120A PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 1.2KV 20A TO220-2
|---|---|
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | A, Axial |
| Capacitance @ Vr, F | 45pF @ 12V, 1MHz |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/359 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A |