Global Power Technologies Group GP2D015A120B
- Model
- GP2D015A120B
- Datasheet
- GP2D015A120B PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 1200V 15A TO247-2
|---|---|
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 80µA @ 600V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.7V @ 8A |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Capacitance @ Vr, F | 9.3pF @ 40V, 1MHz |