Global Power Technologies Group GP2D012A060D
- Manufacturer
- Global Power Technologies Group
- Model
- GP2D012A060D
- Datasheet
- GP2D012A060D PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 600V 12A TO263-2
|---|---|
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 120µA @ 650V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A |
| Series | Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2 |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.75V @ 12A |