Global Power Technologies Group GP2D012A060A
- Manufacturer
- Global Power Technologies Group
- Model
- GP2D012A060A
- Datasheet
- GP2D012A060A PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 600V 12A TO220-2
|---|---|
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-213AA |
| Capacitance @ Vr, F | 50pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-213AA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 40V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650mV @ 500mA |