Global Power Technologies Group GDP60Z120E
- Model
- GDP60Z120E
- Datasheet
- GDP60Z120E PDF
- Description
- DIODE SCHOTT 1.2KV 60A TO247-2
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Capacitance @ Vr, F | 317pF @ 1V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220-2 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1200V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A (DC) |
| Series | Amp+™ |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 5A |