Global Power Technologies Group GDP36Z060B
- Manufacturer
- Global Power Technologies Group
- Model
- GDP36Z060B
- Datasheet
- GDP36Z060B PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 600V 36A TO247-2
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 50A (DC) |
| Series | Amp+™ |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 135°C |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 50A |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Capacitance @ Vr, F | 2984pF @ 1V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-247-2 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1200V |