Global Power Technologies Group GDP15S120A
Manufacturer
Global Power Technologies Group
Model
GDP15S120A
Datasheet
GDP15S120A PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 15A TO220-2
Attribute Name Attribute Value
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200V
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 15A (DC)
Series Amp+™
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 135°C
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7V @ 15A
Diode Type Silicon Carbide Schottky
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-2
Capacitance @ Vr, F 895pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package TO-247-2
Reverse Recovery Time (trr) 0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 1200V