Global Power Technologies Group GDP12S060A
Manufacturer
Global Power Technologies Group
Model
GDP12S060A
Datasheet
GDP12S060A PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 600V 12A TO220-2
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Capacitance @ Vr, F 487pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package TO-263-2
Reverse Recovery Time (trr) 0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 12A (DC)
Series Amp+™
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 135°C
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7V @ 12A