General Cable/Carol Brand 02635.41T.05
Manufacturer
General Cable/Carol Brand
Model
02635.41T.05
Datasheet
02635.41T.05 PDF
Description
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 1000'
Attribute Name Attribute Value
Voltage 300V
Number of Conductors 14 (7 Pair Twisted)
Features Drain Wire, Rip Cord
Operating Temperature -20°C ~ 75°C
Cable Type Multi-Pair
Jacket (Insulation) Diameter 0.263" (6.68mm)
Wire Gauge 28 AWG
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0320" (0.813mm)
Shield Type Foil, Braid
Jacket Color Slate
Shield Coverage 100%, 90%