General Cable/Carol Brand 01364.41T.01
Manufacturer
General Cable/Carol Brand
Model
01364.41T.01
Datasheet
01364.41T.01 PDF
Description
CABLE 4COND 14AWG BLACK 1000'
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color -
Shield Coverage 100%
Usage -
Shield Material Aluminum
Length 500.0' (152.4m)
Conductor Strand 7/0.0121"
Series -
Conductor Material Copper, Bare
Ratings -
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage 300V
Number of Conductors 12 (4 Triad Twisted)
Features Drain Wire
Operating Temperature -20°C ~ 105°C
Cable Type Multi-Triad
Jacket (Insulation) Diameter 0.410" (10.41mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0550" (1.397mm)