Everlight Electronics Co Ltd 19-21UYC/S530-A4/TR8
Manufacturer
Everlight Electronics Co Ltd
Model
19-21UYC/S530-A4/TR8
Datasheet
19-21UYC/S530-A4/TR8 PDF
Description
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Wavelength - Peak 560nm
Lens Color -
Millicandela Rating 6.4mcd
Lens Style Rectangle with Flat Top
Wavelength - Dominant -
Part Status Obsolete
Supplier Device Package 2-SMD
Height (Max) 0.79mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
Configuration Standard
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 140°
Color Green
Current - Test 20mA
Series microLED®
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Features -
Size / Dimension 2.00mm L x 1.25mm W
Lens Size 1.20mm x 1.25mm