EPCOS (TDK) B43504A2567M60
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Model
B43504A2567M60
Datasheet
B43504A2567M60 PDF
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) 33mOhm @ 120Hz
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 63V
Series SLPX
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 12000µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 6.47A @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 8.09A @ 20kHz