EPCOS (TDK) B43501A9187M67
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Model
B43501A9187M67
Datasheet
B43501A9187M67 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Attribute Name Attribute Value
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 160V
Series LLG
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Capacitance 1200µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 3.05A @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 4.575A @ 50kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)