EPCOS (TDK) B41691A7128Q7
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Model
B41691A7128Q7
Datasheet
B41691A7128Q7 PDF
Description
CAP ALUM 1200UF 40V AXIAL
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Capacitance 150µF
Surface Mount Land Size -
Part Status Active
Ripple Current @ Low Frequency 820mA @ 120Hz
Applications General Purpose
Ripple Current @ High Frequency 943mA @ 10kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 420V
Series LAS
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)