EPCOS (TDK) B32924H3225M
Model
B32924H3225M
Datasheet
B32924H3225M PDF
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 305VAC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 499
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) -
Capacitance 0.56µF
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Series MKP1839 HQ
Size / Dimension 0.472" Dia x 1.240" L (12.00mm x 31.50mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 300V