EPCOS (TDK) B32924B4105K000
Model
B32924B4105K000
Datasheet
B32924B4105K000 PDF
Description
CAP FILM 1UF 10% 350VAC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 465
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 900V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.992" (25.20mm)
Capacitance 2.7µF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Part Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 15.3 mOhms
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series C4AE
Size / Dimension 1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)