EPCOS (TDK) B32924A4155M000
Model
B32924A4155M000
Datasheet
B32924A4155M000 PDF
Description
CAP FILM 1.5UF 20% 350VAC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 234
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series B32654
Size / Dimension 1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 700V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Capacitance 0.068µF
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)