EPCOS (TDK) B32686A2473J000
Model
B32686A2473J000
Datasheet
B32686A2473J000 PDF
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 2KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 117
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series R60
Size / Dimension 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 250V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.579" (40.10mm)
Capacitance 2.2µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C