EPCOS (TDK) B32683A2472K000
Model
B32683A2472K000
Datasheet
B32683A2472K000 PDF
Description
CAP FILM 4700PF 2KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5033
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 250V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.634" (16.10mm)
Capacitance 1.2µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series ECW-F(A)
Size / Dimension 0.740" L x 0.374" W (18.80mm x 9.50mm)