EPCOS (TDK) B32683A1103K000
Model
B32683A1103K000
Datasheet
B32683A1103K000 PDF
Description
CAP FILM 10000PF 1.6KVDC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 1124
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32653
Size / Dimension 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 250V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Capacitance 0.22µF
Operating Temperature -55°C ~ 100°C