EPCOS (TDK) B32683A0153K000
Model
B32683A0153K000
Datasheet
B32683A0153K000 PDF
Description
CAP FILM 0.015UF 1KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1103
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 200V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Capacitance 0.47µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Part Status Not For New Designs
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32522
Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)