EPCOS (TDK) B32682A0682K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Model
B32682A0682K000
Datasheet
B32682A0682K000 PDF
Description
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1881
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features High Temperature
Voltage Rating - AC 40V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 63V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Capacitance 0.1µF
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series SMR
Size / Dimension 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)