EPCOS (TDK) B32676E6405K000
Model
B32676E6405K000
Datasheet
B32676E6405K000 PDF
Description
CAP FILM 4UF 10% 630VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 789
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Capacitance 6.8µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Part Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.4 mOhms
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32674
Size / Dimension 1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features Long Life
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 450V