EPCOS (TDK) B32676E6335K000
Model
B32676E6335K000
Datasheet
B32676E6335K000 PDF
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1006
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features Long Life
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 875V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.122" (28.50mm)
Capacitance 2.2µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32676
Size / Dimension 1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)