EPCOS (TDK) B32672P4185K000
Model
B32672P4185K000
Datasheet
B32672P4185K000 PDF
Description
CAP FILM 1.8UF 10% 450VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 3259
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 100V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
Capacitance 3900pF
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 0.375" (9.52mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series Orange Drop® 225P
Size / Dimension 0.700" L x 0.252" W (17.78mm x 6.40mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester
Features -
Voltage Rating - AC 70V