EPCOS (TDK) B32672P4155K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Model
B32672P4155K000
Datasheet
B32672P4155K000 PDF
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 450VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5691
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series ECW-F(L)
Size / Dimension 0.807" L x 0.421" W (20.50mm x 10.70mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±3%
Height - Seated (Max) 0.740" (18.80mm)
Capacitance 0.56µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C