EPCOS (TDK) B32654A2683J000
Model
B32654A2683J000
Datasheet
B32654A2683J000 PDF
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 2KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1380
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32676
Size / Dimension 1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features Long Life
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.122" (28.50mm)
Capacitance 3.3µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Part Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.3 mOhms