EPCOS (TDK) B32653A2722J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Model
B32653A2722J000
Datasheet
B32653A2722J000 PDF
Description
CAP FILM 7200PF 5% 2KVDC RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 400V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Tolerance ±3.5%
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Capacitance 820pF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series KP/MKP 375
Size / Dimension 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)