EPCOS (TDK) B32653A0473J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Model
B32653A0473J000
Datasheet
B32653A0473J000 PDF
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2342
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32683
Size / Dimension 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 400V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Capacitance 0.015µF
Operating Temperature -55°C ~ 110°C