EPCOS (TDK) B32562J1685K000
Model
B32562J1685K000
Datasheet
B32562J1685K000 PDF
Description
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC 2DIP
Availability
IN STOCK
Stock: 1002
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series MMKP383
Size / Dimension 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 550V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Capacitance 0.068µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C