EPCOS (TDK) B32562J1475K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Model
B32562J1475K000
Datasheet
B32562J1475K000 PDF
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 2DIP
Availability
IN STOCK
Stock: 4800
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 500V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Capacitance 1500pF
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.720" (18.30mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series Orange Drop® 715P
Size / Dimension 0.319" Dia x 1.252" L (8.10mm x 31.80mm)