EPCOS (TDK) B32523Q6474J000
Model
B32523Q6474J000
Datasheet
B32523Q6474J000 PDF
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2520
Features -
Voltage Rating - AC 275V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 560V
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) 0.791" (20.10mm)
Capacitance 1µF
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series R46
Size / Dimension 1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)