EPCOS (TDK) B32522C3155J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Model
B32522C3155J000
Datasheet
B32522C3155J000 PDF
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2800
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 700V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Capacitance 10000pF
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32653
Size / Dimension 1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)