EOS Power ULP275-1058
Manufacturer
EOS Power
Model
ULP275-1058
Datasheet
ULP275-1058 PDF
Description
ULTRA LOW PROFILE 0.75IN HEIGHT
Attribute Name Attribute Value
Efficiency 92%
Voltage - Isolation 3kV
Part Status Active
Minimum Load Required No
Applications ITE (Commercial)
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Current - Output (Max) 2.76A
Power (Watts) 160W (275W Forced Air)
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 390VDC
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 0.75" H (127.0mm x 76.2mm x 19.1mm)
Number of Outputs 1
Type Open Frame
Voltage - Output 1 58V
Series ULP275 (275W)