EOS Power ULP275-0012
Manufacturer
EOS Power
Model
ULP275-0012
Datasheet
ULP275-0012 PDF
Description
ULTRA LOW PROFILE 0.75IN HEIGHT
Attribute Name Attribute Value
Power (Watts) 160W (275W Forced Air)
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 390VDC
Size / Dimension 5.00" L x 3.50" W x 0.75" H (127.0mm x 88.9mm x 19.1mm)
Number of Outputs 1
Type Open Frame
Voltage - Output 1 12V
Series ULP275 (275W)
Voltage - Output 2 -
Features Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 3 -
Approvals CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 4 -
Efficiency 88%
Voltage - Isolation 3kV
Part Status Active
Minimum Load Required No
Applications ITE (Commercial)
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Current - Output (Max) 13.33A