Eaton-Electronics Division SD25-2R2-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Model
SD25-2R2-R
Datasheet
SD25-2R2-R PDF
Description
FIXED IND 2.2UH 2.93A 31.1 MOHM
Availability
IN STOCK
Stock: 814
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Supplier Device Package 8065
Inductance 1.5mH
Frequency - Self Resonant 1.13MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Series WE-LQS
DC Resistance (DCR) 3.65Ohm
Ratings -
Current - Saturation 540mA
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 360mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 125°C