Eaton-Bussmann Electrical Division BP/ATC-30ID
Model
BP/ATC-30ID
Datasheet
BP/ATC-30ID PDF
Description
FUSE AUTO 30A 32VAC 1=5 PCS
Attribute Name Attribute Value
DC Cold Resistance 0.271 Ohms
Color -
Voltage Rating - AC 125V
Series MICRO™ 273
Voltage Rating - DC 125V
Approvals CSA, QPL, UL
Current Rating (Amps) 800mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Packaging Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage 10kA
Part Status Active
Melting I²t 0.113
Mounting Type Through Hole
Response Time Fast Blow
Package / Case Radial, Can, Vertical
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.350" H (6.35mm x 8.89mm)