Daburn Electronics 2200/22BU-101
- Manufacturer
- Daburn Electronics
- Model
- 2200/22BU-101
- Datasheet
- 2200/22BU-101 PDF
- Description
- HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 100'
|---|---|
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 22 AWG |
| Part Status | Active |
| Jacket Color | Black |
| Conductor Strand | 7/30 |
| Conductor Material | Copper, Tinned |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Length | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.051" (1.30mm) |
| Series | MIL-W-16878 Type B |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated |
| Ratings | UL Style 1429 |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.010" (0.25mm) |
| Voltage | 600V |