CUI, Inc. TB004-508-15BE
Manufacturer
CUI, Inc.
Model
TB004-508-15BE
Datasheet
TB004-508-15BE PDF
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Attribute Name Attribute Value
Current 15A
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage 300V
Positions Per Level 15
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Blue
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)